Goldbergvariationerne, også kendt som BWV 988, blev skrevet af Johann Sebastian Bach og udgivet første gang i 1741. Værket, der er skrevet for cembalo, er en del af Bachs Clavierübung IV og er opkaldt efter Johann Gottlieb Goldberg.
En musikalsk rejse gennem variationerVærket består af 30 variationer, som alle udspringer fra den samme aria, der både åbner og lukker kompositionen. Bach gav selv værket titlen "Aria mit verschiedenen Veraenderungen vors Clavicimbal mit 2 Manualen", hvilket understreger de forskellige forvandlinger, som arien gennemgår.
Goldbergvariationerne er et af de mest udfordrende og komplekse værker for cembalo og byder på en unik musikalsk oplevelse, der vil fascinere både nybegyndere og erfarne musikelskere.
Praktisk information
Dato: Søndag den 4. oktober 2026
Tid: Kl. 16:00
Sted: Godthaabskirken, Nyelandsvej 51A, 2000 Frederiksberg
Entré: Ikke oplyst
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her