Kommunalvalg: Se, hvordan folk stemte de sidste fire valg Frederiksberg Kommune

Foto: Af Villy Fink Isaksen , CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8736813. Stemmesedler til kommune- og regionsvalget 2005 i Århus
Profilbillede

Der er kommunalvalg lige om lidt, og vi skal til at afgive vores stemme.

Folk stemmer ikke altid ens. Hvis man kigger på tallene fra de sidste fire kommunalvalg, kan man se, at det ofte er de samme partier, der får flest stemmer. Man kan dog også se, at der i visse tilfælde er markante fald eller stigninger i partiernes stemmetal. Nogle vælger at stemme personligt, andre stemmer på partier, og nogen stemmer blankt.

Nedenunder kan du se, hvordan folk har stemt gennem de sidste fire valg.


Gyldige stemmer i Frederiksberg Kommune:

2005200920132017
49030501995776059298


Personlige stemmer i Frederiksberg Kommune:


2005200920132017
32833283933514436350

Blanke stemmer i Frederiksberg Kommune:


2005200920132017
397363711574


Stemmerne fordelt hos partierne:



2005200920132017
Socialdemokratiet83649875101229507
Radikale Venstre4740298254675738
Konservative22403199492064621995
Nye Borgerlige000326
SF4969921248923660
Liberal Alliance016729192161
Dansk Folkeparti1723179422881269
Venstre2836271943063748
Enhedslisten3600315867957168


Alternativet0003267
Andre partier395343325459


Eventuelle politiske holdninger og meninger i dette portræt tilhører kandidaten og er derfor ikke et udtryk for redaktionens holdning og mening
Kilde: Danmarks Statistik