For mange danskere er krimistoffet en kilde til både fascination og forargelse. Men hvorfor bliver det ved med at være relevant i medierne? Dette spørgsmål og mange flere vil blive besvaret, når Carsten Norton og Janni Pedersen inviterer publikum ind i det journalistiske maskinrum.
Indblik i krimijournalistikkens verdenVærtsparret, der tilsammen har fem årtiers erfaring, vil dele deres indsigt i, hvad der gør en krimihistorie god, samt de etiske, menneskelige og journalistiske overvejelser, der følger med. Publikum vil få mulighed for at høre om arbejdet med forskellige kilder, herunder kriminelle, ofre, politifolk og advokater.
Anekdoter og spørgsmålGennem foredraget vil der blive delt anekdoter og eksempler fra retssager og gerningssteder. Derudover vil der være mulighed for at stille spørgsmål til Carsten Norton og Janni Pedersen, hvilket giver en unik chance for at få indsigt i deres arbejde.
Om foredragsholderneJanni Pedersen har over 20 års erfaring som studievært og retsreporter på TV 2, og har også haft succes som krimiforfatter. Carsten Norton er forfatter og journalist på Frihedsbrevet og har tidligere været kriminalredaktør på Ekstra Bladet. Han har dækket rockermiljøet tæt og er podcastvært på Podimo og TV2.
Praktisk information
Dato: Mandag den 7. april 2025
Tid: Kl. 19.00
Sted: KU.BE, Dirch Passers Allé 4, 2000 Frederiksberg
Entré: 235 kr
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her