Den danske scene får besøg af en af Baz Luhrmanns største hits, når One and Only Musical Teater ApS præsenterer en imponerende opsætning med en række kendte ansigter. Med en varighed på 150 minutter, inklusive pause, får publikum mulighed for at opleve en forestilling fyldt med pophits, formidable dansescener og en skøn kærlighedshistorie.
Stjernebesat cast og kreativt teamPå scenen kan publikum glæde sig til at se Silas Holst, Sicilia Gadborg, Niels Olsen, Henrik Lykkegaard, Tammi Øst, Niels Ellegaard og mange flere. Forestillingen instrueres af Joy-Maria Frederiksen, mens Silas Holst står for koreografien. Steffen Aarfing har designet scenografien, og Astrid Lynge Ottosen står for kostumerne. Lysdesignet er skabt af Ulrik Gad, hvilket sikrer en visuel oplevelse i særklasse.
En historie om dans, kærlighed og oprørMusicalen følger Scott Hastings, en talentfuld ballroomdanser, der drømmer om at vinde det australske mesterskab. Men Scotts rebelske natur gør, at han ikke vil danse efter de stramme konkurrence-regler. Publikum kan forvente en medrivende fortælling, der kombinerer dans, musik og en rørende kærlighedshistorie.
Praktisk information
Dato: Torsdag den 6. marts 2025
Tid: Kl. 19:30
Sted: Scandic Falkoner, Falkoner Allé 9, 2000 Frederiksberg
Entré: Børn/Unge: 228-978 kr, Gruppe, Voksen: 258-1008 kr, Løssalg: 298-1048 kr, Prisforhøjelse på særlige dage: 50 kr, Særrabat til voksne: 258-1008 kr
Arrangør: One and Only Musical Teater ApS
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her