Avatar: The Last Airbender in concert kommer til Frederiksberg

dato

Tag med på en musikalsk rejse gennem Avatar: The Last Airbender, når K.B. Hallen på Frederiksberg den 17. marts 2025 byder på en spektakulær koncertoplevelse. Oplev seriens ikoniske soundtrack fremført af et live orkester, mens Aangs episke eventyr udfolder sig på et biograflærred.

Verdensturnéen "Avatar: The Last Airbender In Concert" bringer den elskede animerede series soundtrack til live i København. Den 17. marts 2025 kan publikum opleve en to timer lang koncert, hvor et live orkester fremfører seriens musik i perfekt harmoni med højdepunkter fra alle tre sæsoner. Instrumenter som taiko og erhu vil indgå i samspil med violiner og klarinetter, mens seriens mest mindeværdige øjeblikke vises på et stort biograflærred.

En unik oplevelse for fans

Koncerten er skabt af seriens originale komponist Jeremy Zuckerman, der sammen med seriens medskabere og redaktør har udvidet de originale kompositioner. Denne produktion forstørrer seriens episke omfang og giver fans en ny måde at opleve Avatar-verdenen på. "Det har været utroligt tilfredsstillende at se publikums emotionelle reaktion på disse koncerter," udtaler Zuckerman.

En elsket franchise

Avatar: The Last Airbender har siden sin debut fra 2005 til 2008 vundet adskillige priser og er blevet en af de mest elskede animerede franchises. Udover serien har franchisen udvidet med podcasts, bøger og en ny afdeling, Avatar Studios, der skaber nyt indhold baseret på serien.

Praktisk Information
Dato: Mandag 17. marts 2025
Tid: Kl. 20:00
Sted: K.B. Hallen, Peter Bangs Vej 147, 2000 Frederiksberg
Entré: 480-660 kr
For mere information, besøg Nickelodeons hjemmeside.



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut